Zlý prístup zverencov
Ako pristupovať k arogantným zverencom?
Šport deťom prináša do života množstvo pozitív a to tým, že sa naučia čeliť stresu, dokážu si zvýšiť sebavedomie, dokážu si lepšie zmenežovať svoj čas, vedia lepšie znášať konflikty a dokážu sa poučiť z prehier. Avšak, niekedy si deti vytvoria zlý prístup, stanú sa arogantnými, nerešpektujú trénera, majú veľmi negatívne správanie na tréningoch a na zápasoch. Dokonca, dokážu stiahnuť prispôsobivých športovcov alebo spoluhráčov na tieto chodníčky.
Ako na to?
- Ukázať zverencovi aký je ten správny prístup k športu, k spoluhráčom a k trénerom.
- Potrestať nežiadúce správanie. Pokiaľ športovec nie je schopný reprezentovať seba správnym prístupom, treba dané správanie potrestať (drepy, šprinty, klokany…). Takéto potrestanie nielen odstráni nežiadúce správanie, ale aj prispieva k zlepšeniu fyzických zdatnosti športovca. Avšak daný trest musí byť vykonaný hneď po nežiaducom správaní a musí byť vykonaný vždy, keď dané správanie uvidíte. Ináč potrestanie nebude také efektívne.
- Spätná väzba – niekedy si možno nie je športovec vedomý svojho nežiadúceho správania a preto to ako tréner musíte prediskutovať osamote so zverencom. Športovcovi treba mimo tréningu vysvetliť, že dané správanie je neprípustné a musí sa to zmeniť. Navrhnite mu možnosti ako to môže zmeniť a aké následky to môže mať .
- Pokiaľ sa športovec nepoučí, treba ho z tréningu poslať domov. Aby si vstúpil do svedomia a uvedomil si, že robí niečo zlé.
- Ak uvidíte zlepšenie, ďalším krokom by bola pochvala, aby sa takéto správanie opakovalo.
- Jeden z krokov by mohla byť ignorácia. Avšak len vtedy pokiaľ chce športovec svojím správaním zaujať vašu pozornosť na seba. Po čase keď športovec vidí, že takýmto spôsobom nezáujme pozornosť trénera, správanie by malo zmiznúť.
Pokiaľ dané správanie nebude potrestané a tréner to len prehliada, mysliac si, že ono sa to zlepší, len dáva signál ostatným a danému hráčovi, že je to povolené a môže v tom aj naďalej pokračovať.
Ak sa športovci naučia zlému prístupu, vezie sa to s nimi celý život. Pokiaľ dané správanie nie je potrestané, buď trénerom alebo rodičom, športovec si myslí, že je to spoločnosťou akceptovateľné. Dané správanie bude napokon praktizovať aj v ženskom alebo mužskom športe, v práci, medzi priateľmi alebo v rodine.
Je množstvo športovcov, ktorí sa aj napriek svojmu zlému správaniu a prístupu dostali vysoko vo svojej športovej kariére ako napríklad John McEnroe (ATP), Diego Maradona (FIFA), Demarcus Cousins(NBA), Nick Kyrgios (ATP), Sean Avery (NHL) alebo Terrell Owens (NFL). Avšak to je len malé percento športovcov, ktorí to dotiahli tak vysoko s veľmi nevhodným správaním. Väčšinou tréneri odmietajú spolupracovať s neprispôsobivými športovcami. Takisto si veľmi ťažko hľadajú sparingpartnerov a svoj organizačný tím. Takéto správanie spôsobuje neprispôsobivým športovcom väčší stres v živote, môže to mať následky v budúcnosti a môžu trpieť úzkosťami a depresiami. Na základe svojho správania nedokážu nadviazať zdravé priateľské vzťahy a väčšinou majú problémy všade kam idú (škola, tréning, krúžky..).
Takže, pokiaľ vidíte dané správanie ako tréner, potrestajte ho, zatrhnite ho hneď na začiatku, pretože daný športovec bude mať problémy uchytiť sa v budúcnosti a bude čeliť veľmi negatívnym následkom vo svojom živote.