Päť krokov k lepšiemu a kvalitnejšiemu mentálnemu zdraviu
V dnešnej uponáhľanej dobe ľudia čelia veľkému stresu. Množstvo ľudí trpí depresiami, úzkosťami, rôznymi fóbiami, halucináciami, či dokonca počujú hlasy. Lekári predpisujú množstvo liekov, ktoré len dočasne a čiastočne zlepšia stav človeka, avšak tým neliečia dané problémy. Pokiaľ má jedinec depresívne obdobie, od lekára dostane lieky, ktoré síce zmenia chemické reakcie v mozgu a dočasne zlepšia jeho náladu, no problém sa tým nevylieči. Pokiaľ daný jedinec trpí depresiami len kvôli tomu, že ho v detstve rodičia za nič nepochválili alebo neboli dostatočne spokojní s jeho/jej výsledkami alebo rodičia trpeli perfekcionizmom a nič iné nebolo pre nich dobre, ako prvé miesto alebo byť najlepší žiak či športovec. Možno otec nebol spokojný s tým, že sa mu narodili len tri dcéry a žiadny chlapec. Alebo sa rodičia často hádali a rozviedli. Niektorí ľudia sa s takýmito pocitmi dokážu vyrovnať, ale niektorí nie. Následky sa často prejavujú až v dospelosti. Preto by takéto problémy nemali byť riešené liekmi ale terapiou.
Uznávaný anglický klinický psychológ Peter Kinderman opisuje 5 krokov, ktoré Vám zlepšia každodenné mentálne zdravie, môžu prispieť k zvýšeniu sebavedomia alebo zníženiu depresívnych momentov. Tých 5 krokov sú: Byť aktívny, Združovať sa alebo zapájať sa, Stále sa učiť niečo nové, Dávať a Všímať si.
Byť aktívny
Existujú vedecké dôkazy, že šport má pozitívne účinky nie len na fyzické ale aj mentálne zdravie. Športovanie mení chemické reakcie v mozgu, čo spôsobuje lepšiu náladu a predstavuje efektívne antidepresívum. Takisto, ľudia, ktorí trpia zlým spánkom, sú častokrát nervózni, podráždení, unavení alebo letargickí. Šport pomáha lepšiemu spánku, čo následne zlepšuje aj samotnú náladu. V danom prípade, šport neznamená robiť niečo závodne alebo byť úplne prepotený. Znamená to robiť niečo čo Vás baví a zároveň vykonávate športovú aktivitu. Napríklad dlhšie prechádzky v prírode, venčenie psa, výlety na bicykloch, plávanie alebo zbieranie húb.
Združovať alebo zapájať sa
Medziľudské vzťahy sú nesmierne dôležité pre zdravie človeka. Nemyslím len partnerské vzťahy, ale aj vzťahy v rodine, s priateľmi, či s kolegami. Pozitívne vzťahy dokážu zlepšiť životné podmienky a náladu. Existujú vedecké dôkazy, že ľudia so silnými a dobrými vzťahmi sú zdravší, šťastnejší a užívajú si dlhší život.
Stále sa učiť niečo nové
Učenie nových vecí zvyšuje sebavedomie a mienku o sebe samých, čo následne zlepšuje aj náladu. Výskum poukázal, že nové učenie, znižuje demenciu v neskorších rokoch a hlavne robí ľudí šťastnejšími. Pokiaľ sa ľudia snažia byť zvedaví a angažovaní, zlepšuje sa ich mentálny zdravotný stav.
Dávať
Spomeňte si, keď ste naposledy niekomu nezištne pomohli. Aký to bol pocit? Pomáhanie druhým robí ľudí šťastnejších. Takže, pokiaľ pomáhame druhým nerobí to len ich šťastnejších, ale aj nás. Taktiež, počas pomáhania sa upevňujú medziľudské vzťahy, čo sa napája na predošlý krok. Pomáhať alebo dávať v tomto prípade neznamená peniaze, ale čas, nápady, energiu alebo entuziazmus. Dávanie pomáha ľuďom cítiť sa plnohodnotne, vytvára to pocit účelu v živote, zlepšuje to náladu a znižuje stres.
Všímať si
Tento krok sa opiera o metódu mindfulness, ktorú som už v predošlých blogoch spomínala. Základ tejto metódy je všímať si, čo sa odohráva v prítomnosti, byť zvedavý a plne zainteresovaný so svetom. To sa preukazuje ako možný kľúč ku zdravšiemu a šťastnejšiemu životu. Pokiaľ sú ľudia plne vnímaví, úmyselne vedomí toho, čo sa práve deje okolo nich, čo vidia, cítia, počujú, čo im chutí a čo hmatajú, predstavuje to zdravší a plno hodnotnejší život bez stresu. Takisto sú plne vedomí toho, čo sa odohráva v ich mysli , čo si myslia a čo cítia. Taktiež, táto metóda vyzdvihuje to, že ľudia často robia unáhlené uzávery, myslia negatívne, niekedy až katastroficky. Ľudia často myslia na minulosť alebo možnú budúcnosť a následne nemajú čas myslieť v prítomnosti. Takže všímať čo sa deje okolo Vás, ľudí spraví šťastnejších.
Týchto päť krokov Vám môže pomôcť k lepšiemu a kvalitnejšiemu mentálnemu zdraviu. Budete šťastnejší, spokojnejší, budete si viac vážiť samých seba aj druhých, budete mať lepšiu náladu a menej stresu.