Na kurte skoro nepremožiteľná, v zákulisí ustráchané dievčatko
Naomi Osaka ako 21 ročná odohrala na Australian Open vynikajúce zápasy. Počas všetkých zápasov jej „poker face“ a žiadne emócie upriamili pozornosť nejedného človeka. Avšak ani Osaka nie je stroj a tak ukázala, že aj veľké hráčky majú svoje slabosti.
V druhom sete mala Osaka tri mečboly, ktoré nepremenila. Súperka Petra Kvitová začala hrať oveľa lepší tenis. Vôbec nekazila a Osaka sa dostala pod obrovský tlak. Robila veľa chýb, bola absolútne nekoncentrovaná. Na tlačovke po zápase povedala, že sa cítila ako robot. Nerozmýšľala nad tým, čo robí a vôbec sa nesústredila.
Takýmto pocitom musí čeliť veľa športovcov, či profesionálnych, závodných alebo rekreačných. Je veľmi náročné, ale dôležité udržať si koncentráciu počas celého zápasu. Výpadky v sústredení zapríčiňujú znížený výkon, úpadok sebavedomia a nerozmýšľanie nad prítomnosťou, ale nad sklamaním z minulých chýb (nepremenené tri mečboly) alebo budúcich chýb (čo keď to teraz prehrám).Bolo vidieť ako Osaka nedokázala ovplyvniť svoje myšlienky počas druhého setu. Kvitová tento set nakoniec vyhrala.
Osaka sa išla po druhom sete ukľudniť na toaletu, padla nejedna slzička. Avšak urobila veľmi dobre. Ukľudnenie medzi setmi a možnosť ísť na toaletu prevetrať hlavu, je pre tenistov dobré znovu skoncentrovanie. Trochu sa ovlažiť, prehovoriť sám k sebe, povzbudiť sa. Hodiť za hlavu, čo bolo, myslieť len na každú nasledujúcu loptu. Nie dva body, hru alebo set dopredu, ale len nad ďalšou loptou. Nič viac.
Nakoniec to Osaka zvládla, možno aj s trochou pomoci Kvitovej. Na záver, pri odovzdávaní cien bolo však vidno, že Osaka má obrovský strach. Sama povedala, že bola v panike, pretože neznáša rozprávať pred ľuďmi a nie ešte pred 14000 divákmi. Takáto nervozita je samozrejme prirodzená a asi každý by sa triasol kebyže má dávať príhovor. Ale aj s tým sa dá pracovať a pomocou mentálneho tréningu postupne znižovať daný stres a zvýšiť dôveru vo svoje schopnosti.