Stanovenie cieľov pomáha zlepšiť športový výkon
Obdobie medzi sezónami je dôležité na stanovenie cieľov pre každého športovca. Tieto stanovené ciele pomôžu športovcom podnietiť úsilie, zvyšiť sebavedomie, pretože športovci vidia svoj progres, zlepší to ich psychickú vytrvalosť a povzbudí k lepším výkonom. Taktiež sa športovci vedia lepšie sústrediť, pretože vedia za čím idú a dokáže to eliminovať ostatné vonkajšie vplyvy. Stanovenie cieľov je nesmierne dôležité pre každého športovca, avšak nie je vždy jednoduché.
Ciele stanovujeme krátkodobé a dlhodobé:
- krátkodobé ciele sa sústreďujú na zlepšenie daných nedostatkov v najbližšej dobe. Napríklad športovec chce zlepšiť svoju rýchlosť, tak najbližšie 3-4 mesiace sa snaží pravidelne zamerať tréning na rýchlosť. Stanoví si cieľ, že 50 m zlepší za mesiac o 0,5 sekundy. Keď cieľ splní, stanoví si nový cieľ, čím zvýši svoje nároky.
- dlhodobé ciele sa zameriavajú na dlhšie časové obdobie. Tieto ciele si športovci väčšinou stanovia na začiatku novej sezóny alebo na konci predošlej sezóny. Sú to napríklad výkonnostné ciele ako posun v rebríčku na konci sezóny, medailové umiestnenie na dôležitom turnaji/pretekoch.
Ako si najlepšie stanoviť svoje ciele?
Pri stanovení cieľov by sa športovci mali riadiť medzinárodne uznávanými princípmi. Tieto pravidlá sa volajú SMARTER.
- S=specific-špecifické,
- M= measurable- merateľné,
- A=achievable-dosiahnuteľné,
- R=realistic-realistické,
- T= time-specific- časovo špecifické,
- E= exciting-vzrušujúce,
- R= recorded-zapísane.
Takže, ciele si športovci musia stanoviť tak, aby boli uskutočniteľné a nie na veľmi dlhé obdobie. Napríklad 12 ročné dieťa si nemôže stanoviť, že sa chce stať hráčom NHL, vyhrať Wimbledon, alebo získať zlatú olympijskú medailu. Samozrejme, že to môžu byť ich sny, ale nestane sa to v najbližšej dobe. Na to aby športovec dosiahol taký ďaleký cieľ, musí ešte splniť množstvo medzi úloh, ktoré pre neho predstavujú krátkodobé a dlhodobé ciele.
Ciele musia byť špecifické. Keď si jednotlivec stanoví cieľ: “chcem byť najlepší futbalista” je to veľmi nešpecifické. Preto si športovci musia stanoviť cieľ ako napríklad: „Chcem sa umiestniť do tretieho miesta na Majstrovstvách Slovenska“. Taktiež ciele musia byť merateľné, stanovením cieľa športovec chce vidieť svoje zlepšenie. Takže, keď si športovec stanoví cieľ: „chcem byť o pol sekundu rýchlejší na 50m v šprinte“, tak to samozrejme dokážeme odmerať. Ciele musia byť dosiahnuteľné, to znamená, že si športovci nemôžu stanoviť veľmi náročné ciele, ktoré v najbližšej dobe nedokážu splniť. Ďalej, ciele musia byť realistické a musia mať určitý časový rámec. Taktiež, ciele musia byť vzrušujúce, to znamená, že musia nadchnúť športovca, aby bol ochotný vložiť svoj čas a úsilie. Nakoniec, by si športovci mali zapisovať všetky svoje ciele a keď ich dosiahnu, zapísať nové.
Stanovenie cieľov je veľmi dôležité pre každého športovca. Pokiaľ sa budete riadiť týmito princípmi, mali by ste si stanoviť tie správne ciele. Ak budete potrebovať pomoc alebo budete mať otázky ohľadom stanovenia cieľov, neváhajte ma kontaktovať.